Wylewki anhydrytowe

Wylewki anhydrytowe

Stworzenie idealnie równego i wytrzymałego podkładu podłogowego, czyli anhydrytowej wylewki samopoziomującej Knauf, to bardzo ważny etap wykończenia każdego wnętrza. Wylewka stanowi ostatnią warstwę podłogi przed położeniem posadzki. To od niej zależy, czy podłoga okaże się w przyszłości naprawdę trwała.

Wylewka anhydrytowa firmy Knauf na ogrzewanie podłogowe

Zalet anhydrytowych wylewek samopoziomujących jest naprawdę wiele, a podstawową jest przede wszystkim komfort grzewczy. Wylewki firmy Knauf charakteryzuje wysoki współczynnik przenikania ciepła (λz = 1,66 – 1,87 W/mk), który ma bezpośredni wpływ na szybki i łatwy jego przepływ, wytwarzany przez instalacje ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na szybsze przekazywanie ciepła do wnętrz jest minimalna grubość wylewki nad rurę grzewczą 35 mm.

Warto wspomnieć, że wylewki posiadają płynną konsystencję, dzięki czemu charakteryzują się naturalnymi właściwościami samopoziomującymi i brakiem pęcherzyków powietrza – to również przyczyniają się do szybszego przekazywania ciepła

Wylewki anhydrytowe są także bardzo elastyczne. W odróżnieniu do wylewek cementowych, podczas wiązania wylewki anhydrytowej, nie powstaje tzw. skurcz. Nie wymaga więc ona dodatkowego zbrojenia i tak częstego dylatowania, co z kolei daje duże możliwości kreatywnego położenia glazury. Na wylewce anhydrytowej nie powstają również żadne odkształcenia, nazywane „efektem miski”, co stanowi kolejny plus tej technologii.

Dlaczego warto skorzystać z usług Akustik?

Praca z fachowcami to rozsądna inwestycja. Popełnione błędy na etapie kładzenia wylewki mogą nieprzyjemnie dać o sobie znać w przyszłości w postaci uszkodzeń posadzki, wypaczeń paneli czy pękania płytek. Wymiana złej wylewki to niepotrzebne i uciążliwe koszty, zmarnowany czas i wiele straconych nerwów. Aby uniknąć zbędnych kłopotów, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Nasze technologie to nowoczesne, korzystne i bardzo wygodne rozwiązanie stosowane w budownictwie. W Polsce zdobywają one coraz większą popularność i nie ma w tym nic dziwnego – ich zalety są bowiem niezaprzeczalne.

Wylewki anhydrytowe wykonuje się naprawdę szybko. Z reguły szybko również schną i nie wymagają czasu pielęgnacji. Już dwa dni od rozlania masy można wietrzyć pomieszczenia, natomiast po siedmiu dniach – włączyć ewentualne ogrzewanie podłogowe.

Sprawny proces tworzenia takiej wylewki sprawia, że nie trzeba długo czekać, by przejść do kolejnego etapu wykończeniowego, czyli prac okładzinowych. Ale to niejedyne zalety anhydrytu. Dzięki niemu uzyskujemy niemal idealnie gładką powierzchnię (wylewka posiada płynną konsystencję, dzięki czemu samoczynnie się poziomuje), poza anhydrytem grzewczym nie wymaga on również dylatowania, co daje znacznie większą swobodę podczas prac wykończeniowych, ułatwia je, przyśpieszając cały proces budowlany. Wylewki anhydrytowe cechują się także wysoką wytrzymałością, niższą kurczliwością, nie pylą. Wszystko to w połączeniu z pracą naszych fachowców gwarantuje podłogi najwyższej jakości.

Charakterystyka anhydrytowego jastrychu grzewczego Knauf FE50:

 • konsystencja – płynna, bez porów powietrza
 • przewodzenie ciepła – wysoki współczynnik na poziomie 1,66-1,87 W/(mK)
 • czas nagrzewania – temp. powierzchniową jastrychu 29°C uzyskujemy po ok. 0,5 godziny*
 • grubość jastrychu – 3,5 cm powyżej rur ogrzewania podłogowego
 • skurcz w czasie wiązania – nie występuje
 • zbrojenie jastrychu – nie wykonuje się ze względu na brak skurczu
 • uruchomienie ogrzewania – możliwe już po 7 dniach
 • czas wysychania – od momentu uruchomienia ogrzewania podłogowego ok. 14 dni
 • parametry wytrzymałościowe – wytrzymałość na ściskanie : 25N/mm2, na zginanie 5N/mm2
 • wymagania normatywne – produkcja zgodna PN-EN13813

Dla porównania cementowy jastrych grzewczy:

Charakterystyka cementowego jastrychu grzewczego

(wykonywanego na budowie):

 • konsystencja – półsucha, liczne pory powietrza blokujące przepływ powietrza
 • przewodzenie ciepła – z reguły firmy produkujące jastrych na budowie nie określają tych danych
 • czas nagrzewania – temp. powierzchniową jastrychu 29°C uzyskujemy po ok. 1,5 godziny*
 • grubość jastrychu – min. 4,5 cm powyżej rur ogrzewania podłogowego
 • skurcz w czasie wiązania – duży skurcz powodujący często odkształcenia zwane efektem „misy”
 • zbrojenie jastrychu – konieczność wykonania
 • uruchomienie ogrzewania – możliwe dopiero po 21-28 dniach
 • parametry wytrzymałościowe – z reguły firmy produkujące jastrych na budowie nie określają tych danych
 • wymagania normatywne – zazwyczaj brak wymaganych dokumentów określanych w PN-EN13
 • czas wysychania – od momentu uruchomienia ogrzewania podłogowego ok. 14 dni

 

Więcej informacji pod linkiem.

Nie każdy inwestor musi się znać na budowie, ale każdy powinien skorzystać z wiedzy i doświadczenia firmy, która profesjonalnie zajmuje się systemami podłogowymi.

Dzięki czemu zaoszczędzi czas, pieniądze i przede wszystkim zdrowie. Firma Knauf od ponad ćwierć wieku produkuje płynne jastrychy anhydrytowe i oferuje inwestorom sprawdzone, kompletne systemy podłogowe.

 

Zapraszamy do współpracy z firmą Akustik specjalizującą się m.in. w anhydrytowych wylewkach samopoziomujących.

Akustik – Jaworzno
Bogdan Morytko
ul. Wandy 60/44
43-600 Jaworzno

501 041 092

biuro@akustikwylewki.pl